Fizjoterapia Bielsko-Biała

Istotnym elementem rehabilitacji, obok fizykoterapii, jest fizjoterapia. Wykorzystuje ona naturalne bodźce ruchowe, manualne i fizykalne, aby przywrócić i utrzymać sprawność. Fizjoterapia, prowadzona w naszym ośrodku przez wysokiej klasy specjalistów, ma za zadanie przywrócenia w najwyższym możliwym stopniu, sprawności ruchowej pacjentów. Leczymy osoby po wypadkach, urazach, kontuzjach, a także tych, których pogorszenie sprawności spowodowane jest upływem czasu. Wśród działów fizjoterapii wyróżniamy, m.in. kinezyterapię, czyli leczenie za pomocą ruchu. Pacjent ćwiczy samodzielnie lub z pomocą fizjoterapeuty, w ćwiczeniach często wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt np. piłki lub taśmy. Obok kinezyterapii, popularne jest leczenie masażem. Zadaniem masażysty jest umiejętne oddziaływanie na fragmenty ciała poprzez ugniatanie, oklepywanie i rozcieranie. Hydroterapia (zwana też wodolecznictwem) polega na stosowaniu wody w postaci ciekłej lub stałej. Fundamentem tego działu fizjoterapii jest właściwe dobranie temperatury lub ciśnienia wody. Ponadto wyróżniamy balneoterapię, klimatoterapie i terapię manualną. Rodzaj dobieranej terapii zależny jest od rodzaju leczonego schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Nasi specjaliści to ludzie, którzy dążą do uzyskania jak najlepszych rezultatów przy minimalnym dyskomforcie pacjenta. Chętnie dzielą się wiedzą i zawsze odpowiadają na pytania pacjentów. Zapraszamy do skontaktowania się z nami, przedstawienia swoich dolegliwości i umówienia się na wizytę u jednego z doświadczonych fizjoterapeutów.

 

Fundamentalnym elementem rehabilitacji jest fizjoterapia. Bielsko-Biała może poszczycić się profesjonalnym ośrodkiem, takim jak nasz, który skutecznie zmniejszy ból i pobudzi sprawność całego organizmu.

 

Fizjoterapia – co to takiego?

 

Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, wykorzystująca w swojej pracy naturalne bodźce ruchowe, fizykalne oraz manualne. Jej założeniem jest zahamowanie procesów chorobotwórczych, aby możliwy okazał się powrót pacjenta do zdrowia. Fizjoterapia chroni również przed nawrotami dolegliwości. Związana jest z rehabilitacją medyczną, stąd można podzielić ją na kilka działów. Ich ostateczny dobór jest uzależniony rodzajem zastosowanego bodźca, dlatego możemy wyróżnić:

  • kinezyterapię (oddziaływanie poprzez ruch)
  • balneoterapię (oddziaływanie poprzez naturalne czynniki)
  • terapię manualną (oddziaływanie poprzez bodźce mechaniczne i kinetyczne)
  • masaż leczniczy (oddziaływanie poprzez bodźce mechaniczne)
  • hydroterapię (oddziaływanie poprzez lecznicze kąpiele)
  • klimatoterapię (oddziaływanie poprzez klimat)

Jeśli trafnie zostaną dobrane odpowiednie bodźce, w organizmie człowieka dojdzie do wystąpienia oczekiwanych reakcji, skutkujących produkcją hormonów. Ponadto, właściwie dopasowane do jednostki chorobowej zabiegi zwiększą wydajność organizmu, pobudzając go do skuteczniejszej walki. Dzięki fizjoterapii pokonamy stany zapalne, a także przyspieszymy gojenie się ran. Z jej usług regularnie korzystają sportowcy, którzy narażając swoje ciało na ogromny wysiłek, potrzebują skutecznej i szybkiej odbudowy.

 

Popularne techniki fizjoterapeutyczne

 

W wielu placówkach świadczących usługi fizjoterapeutyczne, można spotkać się z popularnymi metodami wykorzystywanymi w lecznictwie. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  • Terapię manualną, która poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na ciele, jest w stanie złagodzić objawy bólowe, przywracając równowagę mięśniową. Przyjmuje postać masażu, stosowanego w leczeniu objawowym stawów i kręgosłupa. W zależności od tego, czy problemem jest staw, mięsień, więzadło czy nerw, zadaniem terapeuty jest dostosowanie odpowiedniej metody leczenia. W tym przypadku może to być mobilizacja stawów zwiększająca ich ruchomość, neuromobilizacja oddziałująca na nerwy, masaż, szybkie uruchomienie stawu oraz stretching.
  • PNF – to popularna metoda stosowana wobec pacjentów borykających się z problemami kostno-mięśniowymi, stawowymi czy nerwowymi. Jej założeniem jest przywrócenie dawnej sprawności ruchowej, stosując w tym celu techniki stabilizujące, przeciwbólowe, rozluźniające, uczące koordynacji oraz ruchu. Terapia wykazuje się postrzeganiem pacjenta w sposób kompleksowy, wykorzystując do tego zdrowe i silne partie ciała.
  • NDT – terapia stosowana jest w Polsce dla wcześniaków, niemowląt i dzieci, u których zdiagnozowane zostały objawy neurologiczne, genetyczne, ortopedyczne lub opóźniające rozwój.

 

Bez względu na to, czy chcemy zahamować rozwój choroby, czy też dojść do siebie po urazie, w każdym przypadku fizjoterapia przyniesie oczekiwane rezultaty. Polecamy zatem ośrodek fizjoterapeutyczny, mieszczący się w Bielsku Białej, który na nowo przywróci komfort życia, zaś w wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu medycznego.